W tym poście chcę pokazać Wam co jadłam przez kilka dni, stosując wegański i ketogeniczny katering od Proszę Zdrowie. To rodzinna firma stworzona przez mamę dietetyczkę i dwie córki – pierwszy w Polsce wegański i bezglutenowy katering dietetyczny. Nie tylko roślinny, ale też przyjazny dla środowiska, holistyczny, bez dodatku cukru, tylko na dobrych tłuszczach, bez sztucznych dodatków i konserwantów oraz – co szczególnie mi się podoba, bo sama stosuję tę zasadę w kuchni – gęsty odżywczo. Co to znaczy? To, że potrawy są naładowane dobrymi, zdrowymi składnikami, bez zapychaczy i pustych kalorii. Kolejne podejście, które również jest mi bardzo bliskie, to nieskupianie się na kaloriach, tylko radość z pysznego i super zdrowego jedzenia. Taki sposób odżywiania powoduje, że organizm jest dożywiony, znikają nagłe ataki głodu czy chęci na podjadanie. Dzięki temu naturalnie jemy mniej, jesteśmy syci i nie musimy liczyć każdej kalorii.
Wegańska i bezglutenowa dieta ketogeniczna – RABAT:)
Osobiście od dwóch lat stosuję roślinną dietę nisko węglowodanową i ketogeniczną. Ten sposób odżywiania jest dla mnie idealny. Nie mam spadków energii, z którymi borykałam się zawsze, nieodpartej chęci na słodycze, czuję się lekko i w pełni energii przez cały dzień. Dieta ketogeniczna to dieta bardzo silnie ograniczająca węglowodany, a głównym źródłem energii staje się tłuszcz, w wersji roślinnej pod postacią, m.in. oliwy, oleju kokosowego, oliwek, awokado, orzechów czy pestek. Bazuje na niskoskrobiowych warzywach, roślinach bogatych w tłuszcz i białko. Ten sposób odżywiania powoduje, że organizm wchodzi w stan zwany “ketozą” i energię zamiast z węglowodanów czerpie z tłuszczu. Byłam bardzo ciekawa, czy mój sposób komponowania „vegan keto” znacznie różni się od tego, który proponuje Proszę Zdrowie.
Wegańska i bezglutenowa dieta ketogeniczna – RABAT:)
Okazało się, że bazujemy na tych samych produktach:
-
zdrowych tłuszczach pod postacią orzechów, pestek, oliwek, awokado, nierafinowanych olejów, mleczka kokosowego
-
niskoskrobiowych warzywach: np. sałaty, kapusty, kalafior, brokuł, seler naciowy, surowa marchewka, ogórki, papryka, pomidory
-
dodatku białka głównie pod postacią tofu, migdałów, orzeszków ziemnych oraz odrobiny strączków
Wegańska i bezglutenowa dieta ketogeniczna – RABAT:)
Dieta była niezwykle sycąca. Czułam się najedzona i jednocześnie lekko i pełna energii przez cały czas. Posiłki podzielone były na śniadanie, lunch i kolację + napar ziołowy. Poniżej opiszę Wam przykładowe dania, które możecie zobaczyć na zdjęciach.
Wegańska i bezglutenowa dieta ketogeniczna – RABAT:)
Śniadanie: koktajle ketogeniczne słodkie (z owocami jagodowymi) i zielone, wytrawne, tofucznica z pieczarkami, chleb słonecznikowy, smalec ze skwarkami, frittata, pudding chia, pasta z awokado, szakszuka, budyń kokosowo-porzeczkowy, wszelkie surówki i masa świeżych warzyw.
Lunch: zupa krem kalafiorowy, zupa pieczarkowa, zupa tajska curry, zupa cebulowa, strogonow z boczniaka, kotlety brokułowo-kalafiorowe, kaszotto z makaronu konjac, musaka z beszamelem, kotlety marchewkowo-dyniowe ze słonecznikiem, zapiekanki, pieczone warzywa, surówki.
Napar ziołowy – Cold brew: codziennie inny napar na bazie ziół, kwiatów i owoców takich jak: mięta, chaber, pokrzywa, korzeń omanu, złocień maruna, podbiał, krwawnik, lapacho, melisa, sarsaparilla, macierzanka, kwiat ślazu, szafran łąkowy, kwiat akacji, trawa cytrynowa, lukrecja, nagietek, mięta, liście limonki, płatki róży, hibiskus, lawenda, kwiat piwonii, kwiat jaśminu, liść mniszka, sumak, zielona herbata.
Kolacja: sałatka z bio ryżem konjac z ziołowym vinegrettem, sałatka z pico de gallo, sałatka warzywna z sezamem i fistaszkami, sałatka z pieczonego selera z topinamburem, sałatka z czarnej soczewicy z sosem ziołowym na jogurcie bio, sałatka z kalafiorem buffalo, sałatą rzymską i sosem śmietanowym ze szczypiorkiem.
Wegańska i bezglutenowa dieta ketogeniczna – RABAT:)
Co najbardziej mi się podobało i smakowało w tej diecie?
Zdecydowanie różnorodność. Codziennie miałam niespodziankę i z niecierpliwością czekałam, jakie pyszności mnie czekają danego dnia. Nie zawiodła mnie ilość świeżych warzyw, co jest dla mnie priorytetem w odżywianiu. Bardzo cieszyły mnie dwudaniowe lunche, codziennie inna zupka i danie główne, na co zazwyczaj nie mam czasu na co dzień, kiedy sama gotuję. Moim hitem były zielone, wytrawne koktajle śniadaniowe na bazie zielonych liści, awokado lub pestek słonecznika. Przepyszne też były śniadania na słodko – puddingi i budynie na bazie mleczka kokosowego i owoców jagodowych z dodatkiem chia. Jest też coś czego się nauczyłam od Proszę Zdrowie w kontekście komponowania swojej wegańskiej diety ketogenicznej – dań nie trzeba dodatkowo polewać oliwą i rozmaitymi olejami;) Orzechy, pestki, oliwki, awokado, lekkie sosy i dressingi z dodatkiem dobrych olejów wystarczą, żeby zaspokoić zapotrzebowanie na tłuszcz;)
Wegańska i bezglutenowa dieta ketogeniczna – RABAT:)
Jeśli macie ochotę spróbować jednej z diet od Proszę Zdrowie (do wyboru: klasyczne wegańskie, niski IG, dla aktywnych, sirtuinowe, proteinowe, Low – FODMAP, dr Dąbrowskiej, sokowe, ketogeniczne i inne) to mam dla Was rabat 7% do 21 maja 2023, kod: veganbanda7 (na wszystkie diety poza dniami testowymi) na stronie Proszę Zdrowie.
Wegańska i bezglutenowa dieta ketogeniczna – RABAT:)
Brak komentarzy