W jednym z poprzednich postów pisałam Wam o badaniu mikrobioty jelitowej. Razem z mężem wykonaliśmy badanie mikrobioty NANOBIOME i zgodnie z obietnicą chcę podzielić się z Wami wynikami i pokazać Wam, co dokładnie mieszka w naszych jelitach;) W poniższym poście porównamy oba wyniki, przyjrzymy się wnioskom i rekomendacjom.
Na raport wynikowy dostępny w panelu pacjenta składa się szereg informacji takich jak: informacja o ogólnym stanie mikrobioty, indywidualny rozkład i ocena dynamiki bakterii, wskazanie potencjału spełnianych funkcji przez bakterie, porównanie do bazy zdrowych Polaków oraz interaktywną przeglądarkę mikrobiomu. Po otrzymaniu raportu umawiamy się na konsultację z dietetykiem, który szczegółowo omawia wyniki, tłumaczy wszelkie niejasności, odpowiada na pytania i przedstawia zalecenia.
W panelu pacjenta raport podzielony jest na zakładki, które poniżej omówię bardziej szczegółowo:
.
Indeks różnorodności
Kompozycja Twojego mikrobiomu
Twój Nanobiotyp
Bakterie w Twoim jelicie
Twój obecny styl życia na podstawie ankiety
Jak dbać o kondycję mikrobiomu?
Interaktywna przeglądarka mikrobiomu
Indeks różnorodności
Indeks różnorodności jest miarą zróżnicowania gatunków bakterii w pobranej próbce kału. Informuje o bogactwie gatunkowym, czyli o tym, jak wiele gatunków bakterii jest w niej obecnych oraz jaka jest ich względna liczebność.
Duża różnorodność bakterii pozwala na lepszy „podział ról i obowiązków” pomiędzy jej członkami i daje mikrobiocie większy potencjał funkcjonalny, co pozwala prawidłowo spełniać różnorodne zadania i sprawia, że mikrobiota jest bardziej odporna na wpływy środowiska i czynniki stresogenne. Niska różnorodność oznacza, że w skład mikrobioty wchodzi mniejsza liczba gatunków, oraz że niektóre gatunki mogą dominować. Badania pokazują, że wyższy indeks różnorodności występuje u osób zdrowych, natomiast niski stopień różnorodności jest częściej spotykany u osób zmagających się z problemami zdrowotnymi. Co wpływa na różnorodność mikrobioty? Między innymi dieta, styl życia, stosowanie leków (antybiotyków), wiek, przebyte infekcje oraz sposób narodzin (naturalny lub przez cesarskie cięcie).
Jak widać na wykresie wynik indeksu różnorodności znalazł się nieco poniżej zielonej skali, co oznacza, że warto poprzez dietę i styl życia postarać się podnieść tą wartość.
.
Kompozycja Twojego mikrobiomu
.
Każda mikrobiota jelitowa ma unikalną kompozycję różnych bakterii. Wśród domeny bakterii wyróżnia się różne typy, klasy, rzędy, rodziny, rodzaje i gatunki bakterii. Najliczniej reprezentowane typy bakterii mikrobioty jelitowej człowieka należą do typów Firmicutes i Bacteroidetes (razem stanowią zwykle około 90% wszystkich bakterii). Mniej licznie reprezentowane typy bakterii, jednak równie ważne, należą do typu Actinobacteria, Protebacteria, Verrucomicrobia oraz Fusobacteria.
Z przedstawionych w raporcie schematów dowiedzieliśmy się, jak przedstawia się udział procentowy naszych bakterii jelitowych na poziomie typu oraz rodzaju.
Pani dietetyk wytłumaczyła nam, że na powyższych wykresach widać przyczynę mniejszej różnorodności bakterii u mojego męża. Jest nią dominacja jednego gatunku bakterii, którą warto starać się zmniejszyć poprzez odpowiednie zmiany żywieniowe, aby dać przestrzeń do rozwoju dla innych gatunków bakterii. Na podstawie raportu i ankiety stylu życia dietetyk zaleciła mojemu mężowi ograniczenie ilości produktów mącznych, które są doskonałą pożywką dla dominujących w jego jelicie bakterii i najpewniej przyczyniają się do jego niższego indeksu różnorodności.
Twój Nanobiotyp
Bakterie zasiedlające jelita możemy pogrupować w zbiorowości o charakterystycznym rozkładzie z uwzględnieniem przewagi poszczególnych bakterii, które Nanobiome nazywa Nanobiotypami. Stworzone grupowanie pozwoliło wyłonić powszechnie występujące klastry bakterii, dając uproszczone spojrzenie na mikrobiotę jelitową i jej dynamikę. Nanobiotyp pozwala uchwycić podobieństwa i różnice w zbiorowiskach bakterii u różnych osób. Wyróżniamy Nanobiotypy:
- Nanobiotyp Bacteroides — charakteryzuje się przewagą gatunków z rodzaju Bacteroides (typ Bacteroidetes), które wykazują dużą elastyczność metaboliczną gdyż wydajnie rozkładają węglowodany, ale i dobrze sobie radzą z metabolizmem tłuszczów, kwasów tłuszczowych oraz białek i aminokwasów. Ten typ jest często łączony z wysokim spożyciem białka zwierzęcego, tłuszczów (nasyconych) i rafinowanego cukru – co, poniekąd odzwierciedla współczesną dietę. Pod kątem nawyków żywieniowych, można powiedzieć, że to typ wszystkożerny ze stosunkowo dużą ilością produktów bogatych w białko (zwierzęce) lub/i tłuszcze nasycone w diecie.
- Nanobiotyp Prevotella — charakteryzuje się przewagą gatunków z rodzaju Prevotella (typ Bacteroidetes), które głównie metabolizują węglowodany. Badania wskazują, że ten typ dominuje w przypadku diet bogatych w błonnik, pochodzący ze zbóż, nasion roślin strączkowych, warzyw i owoców, ale również diet ze spożyciem rafinowanych węglowodanów (słodycze, słodzone napoje). Ten typ może odzwierciedlać dietę bogatą w produkty pochodzenia roślinnego taką jak na przykład dieta wegańska, wegetariańska lub tradycyjna dieta śródziemnomorska.
- Nanobiotyp Prevotella + Firmicutes — charakteryzuje się przewagą gatunków z rodzaju Prevotella (typ Bacteroidetes) z istotnym udziałem bakterii należących do typu Firmicutes. Wielu członków tych grup specjalizuje się w rozkładaniu węglowodanów błonnika pokarmowego i skrobi opornej.
- Nanobiotyp Firmicutes + Ruminococcus — charakteryzuje się przewagą gatunków bakterii należących do typu Firmicutes, wśród których szczególnie licznie reprezentowany jest rodzaj Ruminococcus. Przedstawiciele tego klastra rozkładają węglowodany złożone pochodzące z produktów bogatych w błonnik pokarmowy i skrobię oporną.
- Nanobiotyp Firmicutes + Bacteroides — charakteryzuje się przewagą gatunków bakterii należących do typu Firmicutes oraz rodzaju Bacteroides (typ Bacteroidetes), które mają zdolność metabolizowania różnych związków pokarmowych łącznie z węglowodanami, białkami i tłuszczami. Ten typ może odzwierciedlać dietę, w której spożywane są zarówno produkty pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego.
Mój Nanobiotyp to Bacteroides, a Nanobiotyp mojego męża to Prevotella. To bardzo ciekawe, że pomimo tego, że mieszkamy w tym samym gospodarstwie domowym, od lat jesteśmy w związku i prowadzimy podobny styl życia, to nasz Nanobiotyp jest zupełnie inny. Oczywiście wpływ na to mają przeróżne czynniki, takie jak przebyte infekcje, przyjmowane antybiotyki, a nawet rodzaj porodu i sposób żywienia w okresie niemowlęcym (karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym).
Bakterie w Twoim jelicie
W tej części spoglądam na nasze bakterie jelitowe pod kątem ich potencjału funkcjonalnego – na przykład w ochronie błony śluzowej jelit, stymulacji układu immunologicznego, oraz pod kątem zdolności do wytwarzania bioaktywnych związków.
Każda z grup bakteryjnych posiada własny wykres, który przedstawia ich rozkład dla próbek należących do porównawczej grupy, bazy danych Nanobiome. Początkiem wykresu jest wartość 0, a jego kształt wskazuje, jaka jest liczebność dla danej wartości wynikowej w taki sposób, że wysokość wykresu zależy od częstości występowania danej wartości wynikowej w zbiorze. Najwyższy punkt wykresu oznacza zatem najczęściej występującą wartość w bazie osób zdrowych. Jeśli przy wykresie widnieje gwiazdka, oznacza to, że liczba bakterii w próbce znacząco wykracza poza wartości przedstawione na osi X.
Dla przykładu pokażę, jak wyglądają nasze wykresy pokazujące bakterie dobroczynne w jelitach:
Na podstawie analizy wykresów przedstawionych w raporcie dietetyk m. in. poleciła Marcinowi, żeby zadbał o dokarmienie dobroczynnych bakterii produkujących kwas masłowy (ich poziom u Marcina wyniósł 6,25%, u mnie natomiast 12,88%), który ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Jest on produkowany przez bakterie jelitowe w procesie fermentacji błonnika pokarmowego oraz skrobi opornej, w przypadku Marcina należałoby więc zwiększyć ilość tych składników w diecie.
Oboje mamy mały, mieszczący się w normie procent bakterii patogennych. Oboje również mamy mały udział bakterii produkujących trimetyloaminę (TMA), co jest bardzo korzystne dla zdrowia i charakterystyczne dla diety wegańskiej.
Końcowa część raportu zawiera ogólne sugestie dotyczące diety i stylu życia, które są kluczowym elementem w utrzymaniu równowagi mikrobioty jelitowej. Dodatkowo, w osobnych plikach przedstawiona została lista wszystkich zidentyfikowanych bakterii w naszych próbkach. Dostaliśmy też dostęp do interaktywnych przeglądarek bakterii naszej mikrobioty.
Po konsultacji z dietetykiem otrzymaliśmy pisemne podsumowanie zawierające indywidualne zalecenia. W moim przypadku poza zaleceniami żywieniowymi dotyczyły one higieny snu, natomiast u Marcina były to głównie zalecenia żywieniowe, takie jak:
- zwiększenie spożycia fruktooligosacharydów, występujących w m. in. w karczochach, cebuli, czosnku, bananach, cykorii, porze, pomidorach oraz inuliny, której źródłem jest owies, szparagi i cykoria
- zwiększenie spożycia polifenoli, szczególnie tych w żurawinie, kakao, jagodach, winogronach, granacie, migdałach i pistacjach
- zmniejszenie udziału ksylanów w diecie – niewielkie ograniczenie produktów zbożowych, pieczywa, ryżu i produktów mącznych, a także kawy rozpuszczalnej
- zwiększenie spożycia alternatywnych, roślinnych produktów fermentowanych (zawierających żywe kultury bakterii) oraz kiszonek
Jeśli macie jakiekolwiek pytania na temat badania mikrobioty, naszych doświadczeń i wniosków lub jeśli chcecie podzielić się swoimi spostrzeżeniami albo doświadczeniami, piszcie w komentarzach:)
Brak komentarzy